بررسی جامع شغل هوشمند سازی ساختمان + درآمد، بازار کار و سرمایه لازم

شغل هوشمند سازی ساختمان یکی از مشاغل جدید و آینده دار در کشور است که با توجه به افزایش تقاضا برای پیاده سازی پروژه های هوشمند سازی به دلیل مزایای بسیار آن از بازار کار عالی برخوردار می باشد.

با توجه به بازار کار عالی این شغل در این مطلب به بررسی این حرفه، بازار کار آن و راهنمای ورود به آن پرداخته ایم. در صورتی که قصد ورود به بازارکار این شغل را دارید توصیه می کنیم تا انتها این مطلب را بخوانید.

معرفی شغل هوشمند سازی ساختمان

هوشمند سازی ساختمان

متخصص هوشمند سازی ساختمان شخصی است که مهارت لازم در طراحی و پیاده سازی پروژه های هوشمند سازی در انواع ساختمان های اداری، تجاری، مسکونی، تفریحی، خدماتی و غیره را داشته باشد.

شغل هوشمند سازی ساختمان یک حرفه جدید و نوپا است که در سال های اخیر در ایران با توجه به استقبال مردم نسبت به پیاده سازی پروژه های هوشمند سازی به دلیل مزایای بسیاری آن، رونق یافته است.

این شغل یکی از مشاغل تخصصی بوده نیازمند آموزش هوشمندسازی ساختمان و کسب مهارت های مربوطه می باشد. متخصص هوشمند سازی می بایست به طور همزمان در زمینه های برق کشی ساختمان، نصب انواع سیستم های امنیتی و رفاهی، سخت افزار و نرم افزار کامپیوتر تخصص داشته باشد.

مهارت های مورد نیاز شغل هوشمند سازی ساختمان

به طور کلی متخصص هوشمند سازی ساختمان می بایست با مهارت های زیر آشنایی داشته باشد.

  • آشنایی با برقکاری ساختمان
  • آشنایی با  پروتکل های استاندارد هوشمند سازی از قیبل Zwave,can-bus,S-bus,KNX
  • مهارت در نصب تجهیزات هوشمند سازی ساختمان
  • آشنایی با روش های هوشمند سازی ساختمان
  • آشنایی با نرم افزار  ETS
  • برنامه نویسی
  • برنامه ریزی و یکپارچه سازی خانه هوشمند
  • مانیتورینگ خانه هوشمند از طریق موبایل

بازار کار هوشمند سازی ساختمان چگونه است؟

بازار کار هوشمند سازی ساختمان

از آنجایی که ساختمان های هوشمند نقش مهمی در کاهش اتلاف انرژی و صرفه جویی در هزینه ها داشته و آرامش و آسایش بیشتری را به همراه می آوردند، امروزه پیاده سازی پروژه های هوشمند سازی بسیار مورد استقبال قرار گرفته است.

در حال حاضر در بسیاری از شهرهای کشور مانند تهران، مشهد، تبریز، اصفهان، شیراز و غیره پروژه های هوشمند سازی ساختمان طراحی و اجرا شده است. با توجه به مزایای بسیار هوشمند سازی انتظار می رود در سال های آینده در تمامی ساختمان ها هوشمند سازی پیاده سازی و اجرا شود.

از آنجایی که پیاده سازی پروژه های هوشمند سازی امری تخصصی می باشد لذا نیروی کار در این زمینه اندک بوده و همین امر شغل هوشمند سازی را به یکی از بهترین مشاغل فنی بازار کار تبدیل کرده است . شغلی که با یک برنامه ریزی صحیح و یادگیری مهارت های مورد نیاز آن می توان آینده شغلی عالی و پردرآمدی را رقم زد.

حتما بخوانید: راهنمای جامع پیاده سازی و مشاوره هوشمند سازی (bms) ساختمان

درآمد هوشمند سازی ساختمان چقدر است؟

درآمد شغل هوشمند سازی ساختمان همانند دیگر مشاغل فنی از قبیل شغل دوربین مدار بسته یا شغل برقکار ساختمان وابسته به میزان تخصص و مهارت شما می باشد. هر چه تخصص شما در این شغل بالاتر باشد مشتریان بیشتری جذب کرده و در پروژه های برزگتری مشغول فعالیت خواهید شد و بدین ترتیب درآمد بالاتری کسب خواهید نمود.

البته نقش تبلیغات را نباید فراموش کنید. دقت در کار، خوش قولی، مشتری مداری، ضمانت خدمات نیز برخی از دیگر عواملی است که بر میزان درآمد این شغل تاثیر گذار می باشد.

چگونه وارد بازار کار هوشمندسازی ساختمان شویم؟

همانطور که اشاره شد این شغل یکی از مشاغل تخصصی بوده و ورود به آن مستلزم یادگیری هوشمند سازی و مهارت های مورد نیاز آن است.

خوشبختانه امروزه آموزشگاه های متعددی دوره های آموزش BMS را برگزار کرده و مفاهیم لازم برای طراحی و پیاده سازی یک سیستم خانه هوشمند را آموزش می دهند. برای یادگیری هوشمندسازی توصیه می کنیم بهترین آموزشگاه هوشمندسازی ساختمان را شناسایی کرده و در دوره های آن ثبت نام نمایید.

آموزشگاه فنون برق یکی از بهترین مراکز برگزار کننده دوره های هوشمند سازی در کشور است که زیر نظر سازمان فنی حرفه ای و به صورت کاملا عملی و تخصصی صفر تا صد مفاهیم لازم برای پیاده سازی خانه هوشمند را آموزش میدهد.

شغل خانه هوشمند

بسیاری از افراد برای یادگیری مهارت های این شغل به مطالعه کتاب ها و جزوات یا مشاهده فیلم های آموزشی بسنده می کنند گروهی دیگر نیز مدت زمانی را نزد یک متخصص هوشمند سازی شاگردی می کنند. از آنجایی که پیاده سازی پروژه های هوشمند سازی بسیار تخصصی بوده و نکات بسیاری دارد در صورتی که قصد ورود به بازار کار هوشمند سازی را دارید این روش های برای یادگیری مفاهیم این شغل توصیه نمی شود.

زیرا در صورت اجرای بد سیستم های هوشمند سازی در ساختمان ها مشکلات بسیاری در ساختمان به وجود آمده و این امر باعث نارضایتی مشتریان شده و شکست شما در بازار کار را به همراه خواهد داشت.

حتما بخوانید: همه چیز درباره استعلام گواهینامه فنی حرفه ای 

سرمایه مورد نیاز برای ورود به شغل هوشمندسازی

پس از یادگیری مهارت های مورد نیاز این شغل می بایست سرمایه ای را جهت شروع کار آماده نمایید. هزینه های ورورد به این شغل گوناگون می باشد.

هزینه آموزش هوشمند سازی ساختمان اولین هزینه است که می بایست حدود یک میلیون تومان برای یادگیری مهارت های مورد نیاز این شغل پرداخت کنید. البته با ورود به بازار کار در مدت زمانی کوتاه و در یک سفارش این هزینه جبران می گردد.

هزینه خرید تجهیزات و ابزار هوشمند سازی دومین هزینه است که با مبلغی حدود ۳ تا ۵ میلیون تومان می توانید ابزار مورد نیاز این شغل را تهیه نمایید.

در صورتی که مایل به راه اندازی مغازه و فعالیت به صورت مستقل باشید می بایست هزینه اجاره و رهن مغازه را به دیگر هزینه ها اضافه کنید. که با توجه به موقعیت مکانی انتخابی، شهر، متراژ این هزینه متفاوت می باشد.

دقت داشته باشید که ورود به این شغل وابستگی صد درصدی به مکان نداشته و می توانید برای شروع کار در سایت هایی مانند استادکار، آچاره، پلاک یا غیره ثبت نام کرده و به جذب مشتری بپردازید. یا در شرکت های فعال در این زمینه مشغول فعالیت شوید.

در این مقاله به بررسی شغل هوشمند سازی ساختمان و نحوه ورود به آن پرداختیم. در صورتی که قصد دارید یک متخصص حرفه ای هوشمند سازی ساختمان شوید توصیه می کنیم در دوره های آموزش هوشمند سازی ساختمان فنون برق ثبت نام نمایید. جهت کسب مشاوره رایگان می توانید با شماره ۰۲۱۶۶۵۷۶۴۷۶ تماس حاصل نمایید.

۴.۵ / ۵ ( ۲ امتیاز )

خانه هوشمند

درباره ی kuop26598

مطلب پیشنهادی

راهنمای جامع پیاده سازی و مشاوره هوشمند سازی (bms) ساختمان

مشاوره هوشمند سازی ساختمان از پیش شرط های اصلی برای نصب، پیاده سازی و استفاده …